Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

ALBA - Bolívarův duch v Jižní Americe

ALBA - Aliance bolívarovských národů Amerik

Duch Simona Bolívara, velkého sjednotitele a osvoboditele Latinské Ameriky dnes žije více než kdy jindy. Aliance bolívarovských národů Amerik ALBA představuje jednu z největších a nejradikálnějších alternativ jihoamerických a středoamerických států proti dominanci severoamerického impéria a zbytkovým vlivům španělského impéria.

ALBA vznikla jako přímá reakce na neblaze proslulou FTAA (Free-Trade Area Agreement). Dohodu o volném obchodu, jinak řečeno, dohodu o ekonomickém podmanění menších států Spojenými státy. President Chávez i další presidenti menších států jí odmítli podpořit (např. Rafael Correa, ekvádorský president). A vytvořili alternativu. Alternativu založenou na rovnoprávné spolupráci v sociálních, ekonomických a politických otázkách. Alianci bolívarovských národů Amerik.

Existence ALBA započala v prosinci 2004, podepsáním ekonomické dohody mezi kubánskou a venezuelskou vládou. Venezuelská vláda začala dodávat za výhodné ceny benzín na Kubu a Kuba vyslala své lékaře a učitele na zlepšení stavu ve Venezuele. 96 tisíc barelů ropy začalo denně přicházet na Kubu a naoplátku přicestovalo do Venezuely 20 tisíc odborníků z Kuby.

V roce 2006 vstoupila Bolívie pod vedením Eva Morálese. V roce 2007 Nikaragua v čele s navrátivším se sandinovským presidentem Danielem Ortegou. V roce 2008 Honduras Manuela Zelaye, ale ten vystoupil po pravicovém puči v roce 2009. Ve stejném roce vstoupil Ekvádor Rafaela Correy. Postupně se přidalo Haiti (srpen 2012), Antigua a Barbuda, Dominikánská republika, Svatý Vincenc a Grenadíny a přidružené státy Surinam a St. Lucia.

Úspěch ALBA lze ilustrovat na faktu, že ještě před dvaceti lety byla většina výše zmíněných států ovládána pravicovými polodemokratickými, či diktátorskými režimy a myšlenka na sjednocení a rovnost těchto států byla absurdní fantasií. Dnes je reálnou skutečností.

TOPlist